• امروز : پنج شنبه - ۱۴ مهر - ۱۴۰۱
 • برابر با : Thursday - 6 October - 2022
1

طرح بشارت حکیم

 • ۱۹:۲۷
 • ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

طرح بشارت حکیم

( زبان پژوهی قرآن ، آموزش مترجمی قرآن )

مقدمه

با توجه به نقش کلیدی موسسات قرآنی در تربیت خانواده و فرزندان میهن اسلامی که جامعه ۳۰ درصدی ایران اسلامی را تشکیل می­دهند، ایجاب می­نماید که آموزش فراگیر و مستمر در عین حال کوتاه مدت و کاربردی قرآن کریم به بستر خانواده­های محترم ایران اسلامی تسری یابد و بنیاد قرآن بر آن است که به فضل الهی این امر فراهم یابد.

تمهیدات زبان پژوهی قرآن

فهم و درک واژه­های قرآن برای زبان پژوهان ،در سه حوزه قابل بررسی است:

تلاوت قرآن و انس با این کتاب الهی ، مقدمه­ای است برای احاطه انسان به قرآن ،تا زمینه کسب دانش قرآنی برای آن فراهم آید.

کسب آگاهی­های لازم

آگاهی بر ادبیات عرب به میزانی که دانش پژوه بتواند واژه­ها را شناسایی کند ( صرف ) و جایگاه دستوری آن­ها را در جمله بداند ( نحو )

ترجمه دقیق و فهم مفاهیم

پس از انس با قرآن و آگاهی نسبت به ادبیات زبان قرآن ، راه برای ورود به حوزه فهم معانی ملکوتی کلام وحی ، فراهم می­گردد که این امر، مطمح نظر و همت « طرح بشارت» قرار گرفته و مطلوب مقصود ماست .

با عمل به دو حوزه گذشته ، زمینه فهم الفاظ و کلمات قرآن ایجاد می­شود تا بتوانیم  در حوزه ترجمه قرآن کریم ، همراه با درک الفاظ ، بتوانیم کم­کم با معانی و مفاهیم آن آشنا شویم تا با حرکت در مسیر « نضهت قدسی ترجمه قرآن » و درک مفاهیم آن ، راه را برای فهم دقیق و صحیح تفسیر و تبیین قرآن ، فراهم آید و رهنمودهای آن بتواند « دستور العمل درست زندگی کردن » قرار گیرد و موجب رشد و تعالی انسان شود .

شیوه زبان آموزی قرآن

از آنجا که هدف از « طرح بشارت » آموزش زبان قرآن و کسب توانایی ترجمه و درک مفاهیم آن است و قرآن هم باب معرفت الهی است که بدون توسل به او ، هرگز دریچه حقایق عالم معنا برای انسان گشوده نمی­گردد ، بر آن شدیم تا این طرح را برای مشتاقان کلام وحی عملی سازیم .

شنیداری

به طور کلی در آموزش هر زبانی ، استفاده از قوه شنیداری ، به لحاظ علمی در یادگیری بسیار با اهمیت است . این شیوه از مبادی اساسی « طرح بشارت » است . از آنجا که شیوه شنیداری در زبان آموزی قرآن از جایگاه خاصی برخوردار است ، دانش پژوهان قرآنی در تلاوت و قرائت قرآن به سمت « به گزینی استماع » پیش بروند تا با شنیدن آیات و گوش جان سپردن همراه با سکوت ( نصات ) ، پرواز به سوی مفاهیم عرشی و ملکوتی قرآن را آغاز کنند.

دیداری

اصل مشاهده نقش به سزایی در یادگیری دارد؛زیرا حس بصری و دیداری،مقدمات فراگیری را در انسان برای شنیدن صحیح فراهم می­سازد و دریافت حقایق آموزشی را آسان­تر می­کند.

امام کاظم (ع)در نگاه به پدیده­های هستی ، درباره نقش دیدن ­­،چه زیبا فرموده است: ( ما من شیء یراه عین الا فیه موعظه ) چشم چیزی نمی­بیند مگر انکه در آن پندی است.

از این بیان نورانی می­توان دریافت که تاثیر «روش آموزش دیداری»در یادگیری انسان و از جمله آموزش و متون درسی ،فراگیری و فهم مطالب و معارف را آسان­تر می­سازد.

نوشتاری

زیبایی شنیدار و گفتار و جذبه خواندن کلام را با نوشتار می­توان جاودانه کرد.آنچه از دریچه گوش می­شنویم و با چشم می­بینیم،با کتابت و ثبت وضبط در حافظه­مان ماندگار می­شود.

پیامبر اکرم (ص) در این باره فرموده است:« قیدو العلم بالکتابه» دانش را با نگارش در بند بیاورید.

گفتاری

هنر به کارگیری کلمات و به تعبیری هنر بیان، در نهاد انسان به ودیعت گذارده شده و او از کودکی کلماتی را که می­شنود،می­آموزد و بر زبان می­آورد.کاربرد کلمات انتقال مفاهیم است و رد جهت ارتقای فکری انسان، دارای اهمیت است.امام باقر (ع) می­فرماید:خوب گوش دادن را فرا بگیرید همان گونه که زیبا گفتن را فرا می­گیرید.

 

عوامل موثر در زبان آموزی قرآن

خواندن قرآن

منظور قرائت یا تلاوت قرآن، مداومت در خواندن و در حقیقت ،همان تدبر است؛زیرا مداومت به تلاوت در برگیرنده یادگیری و الفاظ و جملات قرآن می­شود و این خود، زمینه ساز فهم قرآن و تدبر در آن است.

تکرار

دومین عامل موثر در یادگیری تکرار الفاظ است که به توفیق در یادگیری یاری می­رساند.

امام علی (ع):« من اکثر مدارسه العلم لم ینس ما علم استفاد ملم یعلم» هر کس بیشتر به تمرین آنچه آموخته است بپردازد،فراموش نخواهد کرد و آنچه را نیافته بود درمی­یابد.

مکالمه و گفتگو

گفتگو و مکالمه، یکی از روش­های آموزشی قرآن است که از دیرباز در دیگر علوم انسانی نیز رایج بوده  و با عنوان مباحثه در حوزه­های علمیه و در میان شاگردان مکتب امام صادق (ع) وجود داشته و دارد.در این روش ،پس از پایان درس، با مباحثه درس به وسیله دانش پژوهان ،فهم بیشتر مطالب هموار می­شود.شایسته است که در این کار در میان دانشجویان دانشگاه­ها و نیز در میان پژوهندگان قرآنی،خصوصا دانش پژوهان طرح بشارت ،گسترش پیدا کند؛تمرکز و توجه انسان افزون می­شود و در نتیجه ،بر اهمیت شیوه نوشتاری می­افزاید.

اهداف آموزشی

 • تسلط بر علم صرف،تجزیه افعال با قواعد نحوی
 • آشنایی با لغات عربی شایع در قرآن با توجه به کتب لغوی مشهور
 • روانخانی قرآن کریم
 • تسلط بر تحلیل صرفی و نحوی و صحیح خوانی قرآن مجید
 • آشنایی با قواعد تجوید
 • مهارت در بهره­برداری از تفاسیر قرآن کریم
 • آشنایی با علوم قرآن کریم
 • مهارت در تدریس روخوانی، تجوید قرآن کریم و اداره جلسات قرائت قرآن
لینک کوتاه : https://bonyadeghoran.com/?p=601
 • دیدگاه‌ها برای طرح بشارت حکیم بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.