• امروز : پنج شنبه - ۱۴ مهر - ۱۴۰۱
 • برابر با : Thursday - 6 October - 2022
1

سیمای بنیاد قرآن

 • ۱۹:۲۴
 • ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

سیمای بنیاد قرآن

بدون شک در جهان آفرینش هیچ کتابی به جزء قرآن کریم، داعیه معجزه بودن در همه عصرها و زمان‌ها و مکان‌ها و ادعای تبیین کننده هر امری را ندارد.

این کتاب به عنوان اصلی ترین و مهم‌ترین سند قطعی اسلام معرفی شده و جدا کننده حق از باطل به شمار می‌رود. بنابراین ضروری است که نقش منحصر به فرد این سند اصلی و اساسی اسلام آشکار شده و تجلی آن در ابعاد و عرصه‌­های مختلف توسعه فرد و جامعه و رفتارهای معتقدان به این فرهنگ نمود پیدا کند.

از این رو برای زمینه‌سازی گسترش تاثیرات فرهنگ قرآن در زندگی فردی و اجتماعی با مد نظر قرار دادن ایفای نقش کارساز در راستای دستیابی به توسعه پایدار و همه جانبه در سطح جامعه ایران اسلامی و با توجه به توانمندی‌ها  و ظرفیت‌های بالقوه در جامعه اسلامی و نیز دشواری‌های فرا روی مدیران کشور جهت دستیابی به اهداف عالیه مورد نظر نهاد مقدس بیناد قرآن ایجاد شده است که منشاء برکات گسترده‌ای در توسعه فرهنگ قرآنی و نهادینه سازی عمل به قرآن در نظام توسعه ملی گردد.

بنیاد قرآن پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال۱۳۵۹ با همت جمعی از علما و اساتید عالیقدر و دانشگاه به منظور اعتلای فرهنگ قرآنی در سطح جامعه آغاز به کار کرد.

در سال ۱۳۶۰ با اختصاص۲۰ میلیون ریال توسط والد معظم دو شهید به نام‌های سید احمد و سید جواد حسین زاده فعالیت‌های این بنیاد توسعه و گسترش یافت.

در ابتدا عمده فعالیت‌های بنیاد در تحت عناوین ذیل مطرح گردید :

 • برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقدامات مستقل
 • ارائه برنامه‌ها، فعالیت‌ها و همکاری­های مشترک با دیگر سازمان‌ها
 • ارائه برنامه و پیشنهادهای کاربردی به دستگاه­های مربوطه
 • ارائه برنامه­های راهبردی برای دیگر سازمان‌ها

این اقدامات از سال۱۳۵۹تا۱۳۹۹ (نزدیک به چهل سال) انجام شده است و حجم عظیمی از خدمات آموزشی، پژوهشی، چاپ و نشر، فرهنگی هنری و غیره در طی این دوره به ثمر نشسته است از سال ۱۳۹۸ به واسطه نیازهای موجود در جامعه و تغییر در نگاه­ها و برنامه‌ها ضرورت تجدید نظر در برنامه­ها گریز ناپذیر بوده است و همزمان با تشکیل شورای راهبردی در بنیاد مجددا در برنامه‌­ها بازنگری و برنامه راهبردی بنیاد و زیر مجموعه‌ها تهیه و به عزیزان علاقه مند به قرآن و فعالان در این حوزه عرضه می‌گردد.

 شرح خدمات و فعالیتهای بنیاد قرآن

عمده ترین فعالیت‌های بنیاد به شرح ذیل می‌باشد :

 • انتشارات

چاپ و نشر کتب آثار مکتوب قرآنی در زمینه‌های مختلف علوم قرآنی  و معارف قرآنی به منظور گسترش اثرات فرهنگ قرآنی

 • پژوهش و نظریه پردازی

انجام پژوهش‌های راهبردی، توسعه‌ای و کاربردی در جهت بسط و توسعه فرهنگ قرآنی به منظور نظریه پردازی و ارائه الگوهای کاربردی

 • آموزش

فراهم سازی زمینه­های آموزشی توسعه نیروی انسانی در زمینه مفاهیم اساسی قرآنی و پرورش نیروی انسانی متعهد و متخصص و کارآمد به منظور مدیریت و تدوین و اجرای برنامه­های راهبردی گسترش فرهنگ قرآنی

 • نقد مشتاقانه

نقد نگرش­ها، ساختارها، رفتارها، و عملکردها و موضوعات با جنبه مثبت و ایجابی و ارائه راهکارهای کاربردی بر اساس مبانی قرآن کریم

 • برنامه ریزی

تدوین برنامه­های راهبردی، عملیاتی و تخصصی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به منظور گسترش فرهنگ قرآنی

 • هماهنگی

تلاش و کوشش در جهت ایجاد هماهنگی بین فعالیت‌های قرآنی با سایر سازمان‌ها در سطح کشور

 

اهداف بنیاد قرآن

– ایران اسلامی و جهان اسلامی و دیگر کشورهای جهان را در گستره فعالیت خود قرار دهد.

– عوامل انسانی کلیدی جامعه بخصوص مدیران، کارشناسان، اساتید، اندیشمندان و صاحب نظران، فرهنگیان، هنرمندان، نویسندگان، دانشمندان، روحانیون، دانشگاهیان، حقوقدانان و کلیه سازمان‌ها و نهادهای خصوصی یا دولتی را که به نحوی در فعالیت‌های قرآنی درگیر هستند مخاطب خود قرار دهد.

– ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، انتشاراتی، مشاوره‌ای، برنامه‌ریزی، طراحی و پیاده سازی نظام‌های مدیریتی و  حقوقی قرآنی و ایجاد و تامین، حمایت یا مشارکت در ایجاد نهادهای قرآنی را از جمله اهداف عملیاتی خود در نظر بگیرد.

– از طریق تئوری پردازی، مدل سازی، تدوین برنامه­های راهبردی و باز مهندسی ساختارها و زیر ساختارها بر اساس ارزش ها و نگرش ها، اصول و مبانی حاکم و مفروضات اساسی مستخرجه از جهان بینی قرآن کریم فعالیت‌های خود را روشمند نماید.

– استفاده از فناوری‌های نوین، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری آموزشی به روز، کتب، مجلات و رسانه‌های  عمومی، صوتی و تصویری، مجامع و نشست‌ها  و کنفرانس‌ها و شیوه‌های تبلیغی و ترویجی موثر را مورد تاکید قرار دهد.

– نقد مشفقانه فعالیت‌های توسعه‌ای در ساختارها، عملکردها و نگرش‌ها از منظر قرآن با نگاه مثبت ارائه نماید.

– در نهایت با استفاده از روش‌های فوق الذکر نقش خویش را در جهت انجام ماموریت اصلی بنیاد قرآن که همانا  گسترش اثرات فرهنگ قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی است به خوبی ایفا نماید.

لینک کوتاه : https://bonyadeghoran.com/?p=599
 • دیدگاه‌ها برای سیمای بنیاد قرآن بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.