بسم الله الرحمن الرحیم

بنیاد قرآن از سال‌های گذشته مصمم بوده است که در کنار قرآن، معارف اهل بیت را هم احیا کند، همانطور که در حدیث ثقلین فرموده شده است .

انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی.

بنیاد قرآن از زمان تاسیس سعی بر این داشته است که در کنار مفاهیم قرآنی به معارف اهل بیت هم بپردازد. بر همین عقیده دو کار جدی دانشنامه موضوعی علامه عسگری و دانشنامه الغدیر علامه امینی در خصوص معارف اهل بیت طراحی و خوشبختانه در مسیر اجرا قرار گرفته است، در خصوص داشنامه علامه عسگری در فرصت بهتری و زمانی متناسب توضیحات ارائه خواهد شد اما به مناسبت سالگرد درگذشت علامه امینی مختصر توضیحاتی درباره طرحی که به نام این عالم فرهیخته می‌باشد می‌دهیم.

کتاب دانشنامه موضوعی الغدیر علامه امینی که بنیاد قرآن در دست تالیف دارد خلاصه و کاملا فشرده شده‌ی کتاب اصلی می‌باشد، مضاف بر اینکه واکاوی‌ها و بازآفرینی‌هایی در کار صورت گرفته است که به انضمام تغییرات جدید که در نگارش و تلخیص آمده است و طبقه بندی موضوعی، منجر به همه فهم‌تر شدن مفاهیم داخل کتاب و سهل شدن کار مخاطبین شده است.

ما در مجموعه بنیاد قرآن ضمن تقدیر از دو نمونه کار انجام شده نقل می‌کنیم که این مجموعه هم در راستای اهداف ذکر شده شروع به انجام این کار کرده است.

بنیاد قرآن به مناسبت سالگرد درگذشت علامه امینی این بشارت را به علاقه‌مندان این عالم فرزانه می‌دهد که بیش از نیمی از کار آماده می‎‌باشد و امید است که سال آینده به همین مناسبت از کتاب‌ها رونمایی کنیم.

همچنین صحبتی کوتاه با خیرین و نیکوکاران گرامی داریم، در مرکز نیکوکاری بنیاد قرآن مصمم بر این هستیم که برای هر کتاب یک بانی پیدا شود و به نوعی نذر فرهنگی را در جامعه رواج دهیم چرا که نیکوکاری بنیاد قرآن اولین مرکز نیکوکاری فرهنگی می‌باشد و با تجربیاتی که از این مسیر به دست آورده‌ایم امید زیادی به ادامه این مسیر داریم. به عنوان مثال دو سال است که نیکوکاری ما کتاب‌‎های نو و قریب به نو را از سراسر کشور و حتی خارج از کشور که توسط نیکوکاران اهدا می‌شود جمع آوری و به جنوب کرمان و سیستان بلوچستان اهدا می‌کند تا کمبود کتاب‌های دینی در این مناظق پوشش داده شود و همین استمرار و تراکم دو ساله نشانه‎ای است که مردم از کار خیر فرهنگی استقبال می‌کنند. ما هم از همین جا از تمام نیکوکاران خصوصا بانوان گرامی که در این کار خیر گوی سبقت را ربودند تشکر می‌کنیم و استناد می‌کنیم به آیه‌ی 148 سوره‌ی بقره

فاستبقوا الخیرات

لازم به ذکر است که شرایط برای نیکوکارانی که قصد دارند بانی چاپ کتب دینی ما شوند به سه شرط تعریف می‌شود.

1- بانیان گرامی در اجر معنوی کار سهیم باشند.

2- بانیان گرامی پس از مدتی از سود حاصل از فروش کتاب‌ها سرمایه اولیه‌شان را دریافت کنند و در اجر معنوی کار سهیم باشند.

3- بانیان گرامی علاوه بر دریافت سرمایه اولیه‌شان در سود فروش کتب هم سهیم خواهند بود.

این مصاحبه به مناسبت سالگرد درگذشت علامه امینی، این عالم بزرگ شیعی که حق برگردن شیعه و همچنین مکتب خلفا دارد در روز دوازدهم تیرماه سال هزار و چهارصد با حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی حسین زاده دبیر کل بنیاد قرآن صورت گرفته است.